1. Προφανώς.

2. Μετά τη συνένωση των διαμερισμάτων αλλάζουν τα δεδομένα ως προς την πυροπροστασία. Ακόμα περισσότερο αν αλλάζει η χρήση. Συνεπώς χρειάζεται νέα μελέτη πυροπροστασίας.

3. Δεν γνωρίζω αν οι αρμόδιες για την αδειοδότηση υπηρεσίες διαθέτουν ειδικό έντυπο αλλά δεν είναι και τίποτα το δύσκολο να συντάξεις μια τεχνική έκθεση.

4. Για να πιστοποιήσεις τη στατική επάρκεια απαιτείται τουλάχιστον αυτοψία.
Από εκεί και πέρα, εφόσον δεν υπάρχουν μακροσκοπτικά ευρήματα μετά από έναν ταχύ οπτικό έλεγχο και εφόσον φαίνεται ότι έχει εφαρμοστεί η στατική μελέτη, εκδίδεις το πόρισμά σου. Δεν νομίζω κανείς να ζητήσει περαιτέρω ελέγχους.
Αν η αλλαγή χρήσης δεν αυξάνει τα φορτία και δεν αλλάζει προς το δυσμενέστερο τη σεισμική κατηγορία, δεν υπάρχει λόγος να κάνεις τίποτα σε ένα κτήριο του 1998.
Πιο αναλυτικά για το τι πρέπει να κάνεις αναλόγως της περίπτωσης που έχεις, θα πρέπει να μελετήσεις την πρόσφαρη υπουργική απόφαση ΔΙΠΑΔ.372 (ΦΕΚ.1457/Β΄/05.06.2014) - Έγκριση εφαρμογής και χρήσης EC σε συνδυασμό με ΕΠ

5. Δεν έχω υπόψη μου το εν λόγω ΠΔ αλλά το άρθρο 26 του ΝΟΚ περιγράφει τι ακριβώς κάνουμε στα υφιστάμενα. Βλ. επίσης την Εγκύκλιο ΑμεΑ/42382/16.07.2013.